Deszcze, które w ostatnim czasie nawiedziły nasz kraj nie sprzyjają jednak rolnikom w pracach żniwnych, niebezpiecznie opóźniając zbiory.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, opracowuje wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2478 gmin w Polsce oraz określa w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek, a także roślin strączkowych.
W porównaniu do ubiegłego roku, w którym w wielu regionach panowała susza rolnicza, obecna sytuacja jest diametralnie odmienna, co nie znaczy że lepsza. W fazie żniw potrzeba suchej aury utrzymującej się przez kilka/kilkanaście dni. Obserwowane w ostatnich tygodniach znaczne opady (często o charakterze burzowym) w wielu regionach przysporzyły rolnikom problemów. Deszcze wystąpiły pod koniec wegetacji zbóż, co jak podkreśla IUNG, przekłada się na spadek jakości ziarna i jego porastanie. Niekorzystne zjawiska odnotowuje się w szczególności w stosunku do pszenżyta ozimego i żyta. Duża wilgotność opóźnia zbiory zbóż. Pola są podmoknięte, co często uniemożliwia wjazd na nie sprzętu. Ponadto, nadmierna wilgotność powietrza znacznie zwiększa zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych.
nawozy.eu