Na giełdzie Euronext w Paryżu notowania pszenicy i kukurydzy były zbliżone względem wcześniejszego tygodnia. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, najbliższy kontrakt na pszenicę wyceniono na 154,5 euro/t, tj. o 0,5 euro/t więcej niż w poprzednim tygodniu. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę pozostał natomiast na poziomie 152 euro/t.
Istotne wydarzenie dla rynku terminowego stanowiło złagodzenie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Od najbliższej środy, tj. 16 marca br. o 0,05% spadnie podstawowa stopa procentowa (do 0%) i kredytu (do 0,25%), a o 0,1% - depozytowa (do -0,4%). Informacje te spowodowały umocnienie się kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego.
Pro-wzrostowo mogły również oddziaływać tygodniowe dane dotyczące eksportu pszenicy miękkiej z UE, która wydała zgodę na eksport 991 tys. ton ziarna. Warto jednak pamiętać, że tak wysoki wynik wynikał również z „przeksięgowania” ponad 260 tys. ton, w wyniku błędnych zapisów podanych wcześniej przez jedno z państw.
W znacznie większym stopniu zwiększyły się notowania zbóż na CBoT. W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę umocnił się o 4% do 173,2 usd/t, a na kukurydzę o 2,5% do 142,7 usd/t.
Osłabienie dolara wobec euro przełożyło się na ożywienie wywozu zbóż z USA. Ostatnie dane wskazują na zawarcie kontraktów na eksport 1,19 mln ton kukurydzy oraz 433 tys. ton pszenicy. Dobre wyniki sprzedaży oraz doniesienia o suszy w Oklahomie i Kansas wsparły notowania zbóż na giełdach w Stanach Zjednoczonych.
nawozy.eu