Na paryskiej giełdzie zwyżki ceny pszenicy rozpoczęły się w połowie czerwca i nieprzerwalnie trwały do 2 lipca osiągając cenę 205 eur/t. Niestety tak wysoka cena (powyżej 200 eur/t) nie utrzymała się zbyt długo. nastąpiły bowiem spadki, które na obecną chwilę dają cenę pszenicy w wysokości 192,50 eur/t (14.07). podobna sytuacja dotyczy również cen rzepaku na paryskiej giełdzie. Wzrosty od połowy miesiąca osiągnęły maksymalną wartość 398,50 eur/t, a następnie notowano delikatne spadki. Obecnie cena zatrzymała się na poziomie 391,25 eur/t (14.07)
Osiągnięte poziomy cenowe są odzwierciedleniem niekorzystnej aury w rejonach o strategicznym znaczeniu w produkcji zbóż i rzepaku. Panujące w USA deszcze i podtopienia dziesiątkują uprawy. natomiast w Europie rolnicy borykają się z suszą, a deficyt wody podczas wegetacji dokonał już nieodwracalnych zniszczeń w uprawach. Wszystko to wpływa na niekorzystne prognozy zbiorów. Dodatkowo na ceny wpływ ma trudna sytuacja polityczna, która determinuje zachowania graczy rynkowych.
Czekamy na dalsze informację ze światowych giełd oraz obserwujemy ich wpływ na ceny w kraju. Rozpoczynające się zbiory również będą miały znaczący wpływ na kształtowanie się cen płodów rolnych.