Z tego powodu wilgotność zebranego ziarna bardzo często przekracza nawet 15 procent, co znacznie utrudnia przechowywanie zbiorów.
Na jakość magazynowanego ziarna wpływają zarówno jego wilgotność bezpośrednio po zbiorze, jak i warunki w jakich jest ono przechowywane. Zwłaszcza te ostatnie mają niebagatelny wpływ na jakość technologiczną ziarna. W wyniku niewłaściwego magazynowania dochodzi do szeregu negatywnych zmian, jak: zwiększenie wilgotności ziarna, zmniejszenie zawartości białka i skrobi, pogorszenie wyróżników jakości, takich jak: wskaźnik sedymentacji, liczba opadania, gęstość ziarna w stanie zsypnym oraz zmniejszenie twardości ziarna.Sprzyja to z kolei porażeniu ziarna przez grzyby produkujące toksyczne mykotoksyny. Słabe jakościowo ziarno nie kwalifikuje się wówczas do celów wypiekowych (ziarno chlebowe) i do celów paszowych (mniejsza wartość pokarmowa dla zwierząt ze względu na dużą zawartość mykotoksyn).
Przed planowanym zmagazynowaniem zbiorów, bezpośrednio po żniwach trzeba koniecznie zbadać wilgotność ziarna oraz stan zanieczyszczenia zebranego plonu. Wilgotność ziarna nie powinna przekraczać 14 proc., a zanieczyszczenia – 12 proc. W zbyt wilgotnym ziarnie zachodzi intensywne oddychanie, w wyniku którego następuje rozkład substancji zapasowych, zwłaszcza skrobi, na cukry proste oraz dwutlenek węgla i wodę, przy równoczesnym wytwarzaniu energii cieplnej.bezpośrednio po żniwach trzeba koniecznie zbadać wilgotność ziarna – ekspert nawozy.eu – dr inż. Małgorzata Haliniarz