Największymi eksporterami warzyw do krajów Unii Europejskiej były Hiszpania i Holandia, z kolei szóste miejsce w tym zestawieniu przypadło dla Polski.
Dane opublikowane przez Freshfel wskazują, iż unijne zbiory owoców i warzyw są względnie zrównoważone. Co prawda w produkcji ogółem dominują owoce, jednak ich udział w 2013 r. wyniósł tylko 51,5%. W strukturze zbiorów warzyw, których wytworzono niespełna 35 mln ton, dominowały: pomidory, cebula, kapusty, słodka papryka i sałaty.
Z 29 mln ton owoców i warzyw, które w 2014 r. wymieniły między sobą kraje UE, warzywa stanowiły 12 mln ton. Na pozycji lidera wśród największych eksporterów warzyw uplasowała się Hiszpania, która dostarczyła na unijny rynek 3,72 mln ton warzyw. W sumie wywóz produktów ogrodnictwa z tego kraju oszacowano natomiast na 10 mln ton. Drugim sprzedawcą warzyw na rynek UE, z wynikiem 3,2 mln ton, została Holandia, a trzecim z dużą stratą do czołówki Francja (0,93 mln ton). Czwarte i piąte miejsce w tym zestawieniu zajęły Włochy i Belgia – po 0,79 mln ton, a szóste Polska. Dwa lata temu nasz kraj dostarczył do pozostałych państw Unii 0,47 mln ton warzyw. W pierwszej dziesiątce eksporterów znalazły się również: Niemcy (0,38 mln ton), Portugalia (0,20 ml ton), Austria (0,13 mln ton) i Grecja (0,11 mln ton). Największymi importerami produktów ogrodnictwa były natomiast Niemcy (6,9 mln ton), Francja (3,6 mln ton) i Wielka Brytania (3,1 mln ton).
nawozy.eu