Złożenie wniosku do 16 maja br. będzie uprawniało do otrzymania dopłat w pełnej wysokości. Połowa ankietowanych dobrze ocenia sytuację materialną swojego gospodarstwa. Ponad połowa rolników twierdzi, że w ciągu najbliższego roku nie odczują zmiany sytuacji materialnej, natomiast 29 proc. zakłada, że w przyszłości odczują poprawę. W porównaniu do 2014 r. deklarują oni przeznaczenie nie tylko większych nakładów finansowych na nawozy i środki ochrony roślin, ale również wzrost wydatków w obszarze gospodarstwa rolnego.
Rolnik, który nie zdąży złożyć wniosku do połowy maja br., będzie miał możliwość zrobić to do 10 czerwca br., jednak wtedy każdy roboczy dzień opóźnienia będzie oznaczał pomniejszenie należnych płatności o 1%. Korekty do wniosku, o ile błąd nie dotyczy płatności związanych do zwierząt oraz płatności do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, można złożyć bez żadnych konsekwencji finansowych do 31 maja. Dokonanie zmian po tym terminie również spowoduje redukcję płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
Na realizację płatności bezpośrednich w 2016 r. przeznaczono kwotę 3,4 mld euro. Według szacunków ARiMR na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacone ok. 2,7 mld zł.
Pełna treść artykułu znajduję się na nawozy.eu