W zależności od organu roślina zawiera od 70 do 95% wody. Roślina kontroluje swój potencjał wodny poprzez otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych. Im dłużej ma otwarte aparaty szparkowe, a więc transpiruje więcej wody w ciągu doby, tym więcej asymiluje CO2, który jest głównym substratem w procesie fotosyntezy. Wszelkie niedobory wody powodują to, że roślina zmniejsza transpirację, czyli nie otwiera aparatów szparkowych, co ma bezpośrednio wpływa na plony.
W roku obecnym, większość województw boryka się z niedoborami wody. Sytuacja ta odbija się szczególnie na wegetacji jarych roślin uprawnych. Zboża jare nie miały wystarczającej ilości wody we wszystkich okresach krytycznych, w których wilgoć w największym stopniu determinuje przyszłe plony. Niedobór wody w fazie krzewienia skutkuje słabszym przyrostem masy nadziemnej i korzeni oraz mniejszą liczbą wykształconych źdźbeł, natomiast w czasie kwitnienia zmniejsza liczbę i masę wykształconych ziarniaków.
W niektórych województwach powołano już specjalne komisje mające na celu oszacowanie strat wywołanych suszą. Na podstawie tej oceny rolnicy będą mogli ubiegać się o pomoc lub odszkodowania. (nawozy.eu)