Rzepak – plantacje bardzo zróżnicowane
W bieżącym sezonie plantacje rzepaku są bardzo zróżnicowane. Większość plantacji w woj. opolskim jest niejednorodne, rośliny znajdują się w różnych fazach rozwojowych, obsada nie jest optymalna. W wielu przypadkach rolnicy zastanawiają się co zrobić? Przy czym na tę chwilę raczej decyzję o ewentualnej likwidacji, odkładają do wiosny. Tylko nieliczni plantatorzy są zadowoleni ze swoich upraw, a ich plantacje są wyrównane.
Susza i szkodniki nadal sprawiają problem
Opady deszczu, jakie wystąpiły w październiku poprawiły nieco sytuację na polach. Niestety nadal jest bardzo sucho… Kondycję plantacji pogarszają również szkodniki. Początkowo na plantacjach obserwowaliśmy śmietkę i pchełki, natomiast w chwili obecnej lokalnie występuje mszyca kapuściana. Szkodnik ten powoduje największe straty, gdy rośliny rosną w warunkach dużego braku wody. Żerowanie tych szkodników ogranicza powierzchnię asymilacyjną liści, a opanowane przez kolonie mszyc rośliny żółkną i zasychają.
Zwalczanie mszyc
W przypadku licznego wystąpienia mszyc w okresie wegetacji jesiennej zabieg ochrony roślin należy wykonać, opryskując brzegi plantacji. Preparaty zarejestrowane do zwalczania tych szkodników to głównie pyretroidy zawierające substancję aktywną deltametryna oraz inne zawierające chloropiryfos (substancja z grupy fosforoorganicznych) oraz beta-cyflutryna (substancja z grupy pyretroidów).
nawozy.eu