W tym roku spotkania odbyły się w Poznaniu, Opolu i Lublinie. Uczestniczyło w nich 1 400 rolników. Najwięcej uczestników zgłosiło się na szkolenie w Poznaniu, ponad 600 osób. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych sala była zapełniona.
Doskonalenie agrotechniki zbóż i rzepaku oraz precyzja prowadzenia łanu, dzięki którym osiąga się większe zyski z upraw – to główne cele szkolenia. W trakcie spotkania nasz wykładowca – dr H. Schönberger z firmy doradczej N.U. Agrar GmbH – komentuje zagadnienia minionego, trudnego sezonu wegetacyjnego oraz okresu jesiennego, omawia bieżącą sytuację na polach i przedstawia wiosenne zalecenia agrotechniczne dla tej grupy upraw.
Prelegent omówił również m.in. sytuację pogodową i stan ozimin. Sporo czasu poświęcił na wyjaśnienia, jakie mogą być efekty mroźnych i bezśnieżnych pierwszych dni stycznia. Otóż rolnicy z Opolszczyzny w porównaniu do Wielkopolski mieli więcej szczęścia. Po pierwsze mrozy nie były tak silne, a po drugie spadła większa ilość śniegu, która przykryła oziminy kołderką grubą nawet na 10 cm. Mimo to duże zainteresowanie wzbudziło zagadnienie możliwości przeciwdziałania skutkom ostatnich mrozów, choć jak podkreślił nasz wykładowca, walkę o dobre przezimowanie roślin trzeba zacząć już w momencie planowania zasiewów.
W przeciwdziałaniu wymarznięciom znaczenie mają m.in. odmiana, sposób i termin siewu oraz stosowane w rzepaku jesienią regulatory wzrostu. Dodatkowo nasz ekspert – dr Schönberger – niezależny doradca agrotechniczny przedstawił właściwości roślin i warunki, w jakich może dojść do ich zamierania pod wpływem niskich temperatur.