Prawidłowa agrotechnika – pomimo ogromnej wiedzy nadal popełniamy błędy…
Czynniki agrotechniczne mają bardzo duży wpływ na uzyskiwanie wysokich plonów o dobrych parametrach jakościowych ziarna. Tylko w warunkach prawidłowej agrotechniki może się ujawnić potencjał odmiany, zakodowany genetycznie.
Ważny jest dobór odpowiedniej odmiany
Najtańszym sposobem zwiększania plonów zbóż jest wprowadzenie do uprawy nowych odmian. Na rynku znajduje się wiele odmian pszenicy ozimej, zarówno z polskiego katalogu odmian, jak i z katalogu unijnego (CCA), które bardziej lub mniej nadają się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Zanim zaopatrzymy się w materiał siewny, warto wcześniej zapoznać się z charakterystyką odmiany. W opisie odmiany zawarte są podstawowe informacje o odmianie, m.in. mrozoodporność, zdrowotność, podatność na wyleganie, wczesność dojrzewania, wymagania odnośnie stanowiska itp.
Bardzo pomocne mogą też być wyniki badań prowadzonych na terenie całej Polski w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Pozwalają one wybrać określoną odmianę dopasowaną do warunków panujących w naszym gospodarstwie. Przy wyborze warto korzystać z Listy Odmian Zalecanych (LOZ). Uprawa odmian mało znanych i nie sprawdzonych w warunkach klimatycznych Polski bywa ryzykowna. W obrębie gospodarstwa warto wysiewać więcej niż jedną odmianę. Wówczas w warunkach srogiej i bezśnieżnej zimy mamy mniejsze ryzyko wymarznięcia. Przykładem może być bardzo mroźna zima 2011/2012, kiedy w wielu regionach Polski wymarzło większość zasiewów jesiennych. (nawozy.eu)
Dalsza część artykułu znajduje się na UPRAWY.PL