Hyundai Engineering Co. Ltd („Hyundai”) rozpoczyna prace związane z realizacją Projektu Polimery Police. 23 grudnia br. spółka zależna Grupy Azoty S.A. i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. - Grupa Azoty Polyolefins S.A. wydała wykonawcy Projektu Polimery Police Polecenie Przystąpienia do Pełnej Realizacji (Full Notice to Proceed). Zgodnie z harmonogramem prace budowlane zaczną się już w styczniu 2020 r., a testowy rozruch instalacji do produkcji polipropylenu zakładany jest w II kwartale 2022 r. Projekt Polimery Police jest kluczowym przedsięwzięciem strategicznym z perspektywy długoterminowego rozwoju spółek z Grupy Azoty.
23 grudnia br. Grupa Azoty Polyolefins wydała wykonawcy Projektu Polimery Police Polecenie Przystąpienia do Pełnej Realizacji (Full Notice to Proceed) na podstawie umowy o kompleksową realizację Projektu Polimery Police z 11 maja br.
- W obszarze operacyjnym realizacji Projektu Polimery Police osiągnęliśmy kamień milowy w postaci wydania decyzji o rozpoczęciu prac budowlanych przez generalnego wykonawcę. Realizujemy przedsięwzięcie zgodnie z zakładanym harmonogramem, zakładającym rozruch instalacji wytwarzającej polipropylen w II kwartale 2022 roku. Po kilku miesiącach testów naszą intencją jest rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji Projektu Polimery Police – mówi dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. oraz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
W zmienionym porozumieniu (term-sheet) podpisanym 23 grudnia br. przez Grupę Azoty S.A., Grupę Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. i Grupę Azoty Polyolefins S.A. z Hyundai i Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) strony zmodyfikowały także warunki finansowania equity Projektu, określone w porozumieniu z 19 września br. Porozumienie nie zmienia wysokości kwot inwestycji Hyundai i KIND, tj., odpowiednio, 73 i 57 mln USD, ani łącznego zaangażowania koreańskich partnerów. Strony dokonały natomiast modyfikacji form finansowania poprzez decyzję o udzieleniu pożyczek podporządkowanych przez KIND (52 mln USD z łącznej kwoty 57 mln USD).
- Projekt Polimery Police ze względu na skalę jego realizacji należy do największych przedsięwzięć inwestycyjnych prowadzonych w ostatnich latach w Polsce. W okresie najbliższych trzech lat, prace budowlane będzie prowadzić około pięciu tysięcy osób. Z kolei po oddaniu przedsięwzięcia, zakładamy wzrost zatrudnienia w naszej spółce, Grupie Azoty Polyolefins S.A., o blisko 400 osób – uzupełnia dr Wojciech Wardacki.
Zmienione porozumienie zostało zawarte na czas określony, do dnia 30 czerwca 2020 r., z możliwością jego przedłużenia lub rozwiązania we wcześniejszym terminie na podstawie porozumienia stron. Ich intencją jest jak najszybsze wynegocjowanie i zawarcie ostatecznych dokumentów transakcyjnych Porozumienie wygaśnie również w przypadku zawarcia przez strony ostatecznych dokumentów transakcyjnych (tj. dokumentów finansowania equity oraz umowy pożyczki KIND), które je zastąpią.
Wcześniej Grupa Azoty Polyolefins uzyskała pozwolenie Wojewody Zachodniopomorskiego na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego – gazoportu - wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police. Terminal będzie integralną częścią kompleksu chemicznego realizowanego w ramach projektu Polimery Police. Sercem Projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz do produkcji polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.
Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Kluczowe spółki Grupy Azoty w Polsce są zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie-Koźlu. Do zagranicznych aktywów Grupy Azoty należy działająca w sektorze tworzyw sztucznych spółka ATT Polymers z siedzibą w niemieckim Guben oraz Grupa COMPO EXPERT z zakładami w niemieckim Krefeld i hiszpańskim Vall d'Uixó, jeden z czołowych podmiotów światowego rynku nawozów specjalistycznych dla odbiorców profesjonalnych.
Dodatkowe informacje:
Waldemar Grzegorczyk
Rzecznik Prasowy
Grupy Azoty
e-mail: ##gotrocxz#at#vgjeppodin.rdb##